Inspire. Inform. Involve.  

Women Representatives in Kenya



Women Representatives in Kenya: The National Assembly of Kenya consists of 47 women representatives each elected by the registered voters of the counties; each county constitutes a single member constituency.

 

List of Women Representatives in Kenya

  1. Baringo County – Grace Kiptui – URP
  2. Bomet County – Cecilia Ngetich URP
  3. Bung’oma County – Reginalda Wanyonyi NFK
  4. Busia County – Florence Mutua ODM
  5. Elgeyo Marakwet County – Susan Chebet URP
  6. Embu County – Rose Mitaru TNA
  7. Garissa County – Shukra Gure WDM-K
  8. Homa Bay County – Gladys Wanga ODM
  9. Isiolo County – Ali Tiyah Galgalo TNA
  10. Kajiado County- Mary Seneta TNA
  11. Kakamega County – Rachel Ameso ODM
  12. Kericho County – Hellen Chepkwony URP
  13. Kiambu County – Annah Nyokabi TNA
  14. Kilifi County – Aisha Jumwa ODM
  15. Kirinyaga County – Winnie Njuguna TNA
  16. Kisii County – Mary Sally Keraa ODM
  17. Kisumu County – Rose Ogendo ODM
  18. Kitui County – Nyiva Mwendwa WDM-K
  19. Kwale County – Zainab Chidzuga ODM
  20. Laikipia County – Jane Machira TNA
  21. Lamu County – Shakila Abdalla Mohamed WDM-K
  22. Machakos County – Susan Musyoka WDM-K
  23. Makueni County – Rose Mumo WDM-K
  24. Mandera County- Mahbub Fathia URP
  25. Marsabit County – Nasra Ibren ODM
  26. Meru County- Florence Kajuju TNA
  27. Migori County – Dennitah Ghati ODM
  28. Mombasa County – Mishi Juma Kamisi ODM
  29. Murang’a County – Sabina Wanjiru Chege TNA
  30. Nairobi County – Rachael Shebesh TNA
  31. Nakuru County – Mary Mbugua TNA
  32. Nandi County – Zipporah Kering URP
  33. Narok County – Roselinda Tuya URP
  34. Nyamira County – Alice Chae ODM
  35. Nyandarua County – Wanjiku Muhia TNA
  36. Nyeri County- Priscilla Nyokabi TNA
  37. Samburu County – Maison Leshoomo TNA
  38. Siaya County – Christine Ombaka ODM
  39. Taita Taveta County – Joyce Lay ODM
  40. Tana River County – Halima Ware Duri WDM-K
  41. Tharaka Nithi County- Beatrice Nyaga TNA
  42. Trans Nzoia County- Janet Nangabo NFK
  43. Turkana County – Joyce Akai Emanikor URP
  44. Uasin Gishu County – Eusilah Ngeny URP
  45. Vihiga County – Dorcas Kedogo ODM
  46. Wajir County – Fatuma Ibrahim Ali ODM
  47. West Pokot County- Regina Changorok URP


Loading...