Inspire. Inform. Involve.  

Kenya Election Results 2017: Kenya Presidential Election Results

Kenya Election Results 2017

Kenya Presidential Election Results

Last Update9 Aug 2017 21:20:52 – Kenyan Time

Reporting Polling Stations: 39,603 out of 40,883

Uhuru Kenyatta: 8,006,405 – 54.31%

Raila Odinga: 6,606,479  – 44.81%

Kenya Election Results 2017 – Per County and Constituency

 Baringo County

Category: 2017 Election Results Kenya

Baringo County Governors Winner

Stanley K Kiptis – Jubilee

Baringo County Senators Winner

Gideon Moi – KANU

Baringo County Women Representatives Winner

Gladwell Jesire Cheruiyot – KANU

Kenya Election Results For Baringo County MPs

  1. Mogotio Constituency – Daniel Kamuren Tuitoek – Jubilee
  2. Tiaty Constituency – William Kamket Kassait – KANU
  3. Baringo South Constituency – Grace Jelagat Kipchoim – Jubilee
  4. Baringo North Constituency – William Cheptumo Kipkiror – Jubilee
  5. Baringo Central Constituency – Joshua Chepyegon Kandie – MCCP
  6. Eldama Ravine Constituency – Moses K Lessonet – Jubilee

Bomet County

Category: 2017 Election Results Kenya

Bomet County Governors Winner:

Joyce Cherono Laboso – Jubilee

Bomet County Senators Winner

Christopher Langat – Jubilee

Bomet County Women Representatives Winner

Joyce Korir Chepkoech – Jubilee

Exciting Articles

Kenya Election Results For Bomet County MPs

  1. Sotik Constituency – Dominic Kipkoech Koskei – Jubilee
  2. Chepalungu Constituency – Gideon Kimutai Koske – CCM
  3. Bonet East Constituency – Beatrice Kones – Jubilee
  4. Konoin Constituency – Yegon Brighton Leonard – Jubilee
  5. Bomet Central – Ronald Kiprotich Tonui – Jubilee

Bungoma County

Category: 2017 Election Results Kenya

Bungoma County Governors Winner

Wycliffe Wafula Wangamati – ODM

Bungoma County Senators Winner

Moses Wetangula – FORD Kenya

Bungoma County Women Representatives Winner

Catherine Nanjala Wambilianga – FORD-KENYA

Kenya Election Results For Bungoma County MPs

  1. Mt. Elgon Constituency – Fred Kapondi Chesebe – Jubilee
  2. Sirisia Constituency – John Waluke Koyi – Jubilee
  3. Kabuchai Constituency – James Lusweti Mukwe – FORD Kenya
  4. Bumula Constituency – Moses Wekesa Mwambu Mabonga – Independent
  5. Kanduyi Constituency – Wafula Wamunyinyi – FORD Kenya
  6. Webuye East Constituency – Bernard Alfred Sambu – ANC
  7. Webuye West Constituency – Daniel Wanyama Sitati – Jubilee
  8. Kimilili Constituency – Didmus Wekesa Barasa Mutua – Jubilee
  9. Tongaren Constituency – David Eseli Simiyu – FORD Kenya

Busia County

Category: 2017 Election Results Kenya

Busia County Governors Winner

Sospeters Ojaamong – ODM

Busia County Senators Winner

Amos Wako – ODM

Busia County Women Representatives Winner

Florence Mwikali Mutua – ODM

Kenya Election Results For Busia County MPs

  1. Teso North Constituency – Edward Oku Kaunya – ANC
  2. Teso South Constituency – Geoffrey Omuse – ODM
  3. Nambale Constituency – Sakwa John Bunyasi – ODM
  4. Matayos Constituency – Geoffrey Makokha Odanga – ODM
  5. Butula Constituency – Joseph Maero Oyula – ODM
  6. Funyula Constituency – Wilberforce Ojiambo Oundo – ODM
  7. Budalangi Constituency – Raphael Wanjala – ODM

Elgeyo Marakwet County

Category: 2017 Election Results Kenya

Elgeyo Marakwet County Governors Winner

Alex Tanui Tolgos – Jubilee

Elgeyo Marakwet County Senators Winner

Onesimus Kipchumba Murkomen – Jubilee

Elgeyo Marakwet County Women Representatives Winner

Jane Jepkorir Kiptoo Chebaibai – Jubilee

Kenya Election Results For Elgeyo Marakwet County MPs

  1. Marakwet East Constituency – David Kangogo Bowen – Jubilee
  2. Marakwet West Constituency – William Kipkemoi Kisang – Jubilee
  3. Keiyo North Constituency – James Kipkosgei Murgor – Jubilee
  4. Keiyo South Constituency – Daniel Kipkogei Rono – Jubilee

Embu County

Category: 2017 Election Results Kenya

Embu County Governors Winner

Embu County Senators Winner

Peter Njeru Ndwiga – Jubilee

Embu County Women Representatives Winner

Jane Wanjuki Njiru – Jubilee

Kenya Election Results For Embu County MPs

  1. Manyatta Constituency – John Muchiri Nyaga – Jubilee
  2. Runyenjes Constituency – Eric Muchangi Njiru – Jubilee
  3. Mbeere South Constituency – Geoffrey Kingagi Muturi – Jubilee
  4. Mbeere North Constituency – Charles Muriuki Njagagua – Jubilee

Garissa County

Category: 2017 Election Results Kenya

Garissa County Governors Winner

Ali Bunow Korane – Jubilee

Garissa County Senators Winner

Mohamed Yusuf Haji – Jubilee

Garissa County Women Representatives Winner

Anab Mohamed Gure – Jubilee

Kenya Election Results For Garissa County MPs

  1. Garissa Township Constituency – Aden Duale – Jubilee
  2. Ijara Constituency – Sophia Abdi Noor – PDR
  3. Dadaab Constituency – Mohamed Dahir Duale – KANU
  4. Lagdera Constituency – Mohamed Garane – KANU
  5. Balambala Constituency – Abdi Omar Shurie – Jubilee
  6. Fafi Constituency – Abdikhaim Osman Mohamed – KANU

Homa Bay County

Category: 2017 Election Results Kenya

Homa Bay County Governors Winner

Cyprian Awiti – ODM

Homa Bay County Senators Winner

Moses Otieno Kajwang – ODM

Homa Bay County Women Representatives Winner

Gladys Wanga – ODM

Kenya Election Results For Homa Bay County MPs

  1. Kasipul Constituency – Charles Ong’ondo Were – ODM
  2. Kabondo Kasipul Constituency – Eve Akinyi Obara – ODM
  3. Karachuonyo Constituency – Andrew Adipo Okuome – ODM
  4. Rangwe Constituency – Lilian Achieng Gogo – ODM
  5. Homa Bay Town Constituency – George Kaluma – ODM
  6. Ndhiwa Constituency – Martin Peters Owino – ODM
  7. Mbita Constituency
  8. Gwasi Constituency
  9. Suba Constituency

Isiolo County

Category: 2017 Election Results Kenya

Isiolo County  Governors Winner

Mohamed Abdi Kuti – Jubilee

Isiolo County Senators Winner

Dullo Fatuma Adan – PDR

Isiolo County Women Representatives Winner

Rehema Dida Jaldesa – Jubilee

Kenya Election Results For Isiolo County MPs

  1. Isiolo North Constituency – Hassan Oda Hulufo – KPP
  2. Isiolo South Constituency – Abdi Koropu Tepo – KPP

Kajiado County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kajiado County Governors Winner

Joseph Ole Lenku – Jubilee

Kajiado County Senators Winner

Phillip Salau Mpaayei – Jubilee

Kajiado County Women Representatives Winner

Janet Marania Teyiaa – Jubilee

Kenya Election Results For Kajiado County MPs

  1. Kajiado North Constituency – Joseph Wathigo Manje – Jubilee
  2. Kajiado Central Constituency – Elijah Memusi Kanchory – ODM
  3. Kajiado East Constituency – Peris Pesi Tobiko – Jubilee
  4. Kajiado South Constituency – Metito Judah Katoo – Jubilee
  5. Kajiado West – George Risa Sunkuyia – Jubilee

Kakamega County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kakamega County Governors Winner

Wycliffe Oparanyah – ODM

Kakamega County Senators Winner

Cleophas Wakhungu Malalah – ANC

Kakamega County Women Representatives Winner

Elsie Busihile Muhanda – ODM

Kenya Election Results For Kakamega County MPs

  1. Lugari Constituency – Ayub Savula Angatia – ANC
  2. Lukuyani Constituency – Enoch Wamalwa Kibunguchy – FORD Kenya
  3. Malava Constituency – Moses Injendi – Jubilee
  4. Lurambi Constituency – Titus Khamala Mukhwana – ANC
  5. Navakholo Constituency – Emmanuel Wangwe – Jubilee
  6. Mumias West Constituency – Johnson Manya Naicca – ODM
  7. Mumias East Constituency – Benjamin Washiali – Jubilee
  8. Matungu Constituency – Ustus Murunga Makokha – ANC
  9. Butere Constituency – Nicholas Scott Tindi Mwale – Jubilee
  10. Khwisero Constituency – Christopher Aseka Wangaya – ANC
  11. Sinyalu Constituency – Justus Gesito Mugali M’mbaya – ODM
  12. Ikolomani Constituency – Benard Masaka Shinali – Jubilee

Kericho County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kericho County Governors Winner

Paul Chepkwony – Jubilee

Kericho County Senators Winner

Aaron Cheruiyot – Jubilee

Kericho County Women Representatives Winner

Florence Chepngetich Koskey – Jubilee

Kenya Election Results For Kericho County MPs

  1. Kipkelion East Constituency – Kirui Joseph Limo – Jubilee
  2. Kipkelion West Constituency – Hilary Kiplang’at Kosgei – Jubilee
  3. Ainamoi Constituency – Sylvanus Maritim – Jubilee
  4. Bureti Constituency – Japheth Kiplangat Mutai – Jubilee
  5. Belgut Constituency – Nelson Koech – Jubilee
  6. Sigowet Constituency – Benard Kipsengeret Koros – Independent

Kiambu County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kiambu County Governors Winner

Ferdinand Waititu Babayao – Jubilee

Kiambu County Senators Winner

Kimani Wamatangi – Jubilee

Kiambu County Women Representatives Winner

Gathoni Wamuchomba – Jubilee

Kenya Election Results For Kiambu County MPs

  1. Gatundu South Constituency: Moses Kuria – Jubilee
  2. Gatundu North Constituency: Annie Wanjiku Kibeh – Jubilee
  3. Juja Constituency: Francis Munyua Waititu – Jubilee
  4. Thika Town Constituency: Patrick Kimani Wainaina Jungle – Jubilee
  5. Ruiru Constituency: Simon Nganga Kingara – Jubilee
  6. Githunguri Constituency: Gabriel Kago Mukuha – Jubilee
  7. Kiambu Constituency: Jude Njomo – Jubilee
  8. Kiambaa Constituency: Paul Koinange – Jubilee
  9. Kabete Constituency: James Githua Kamau Wamacukuru – Jubilee
  10. Kikuyu Constituency: Kimani Ichung’wa
  11. Limuru Constituency: Peter Mungai Mwathi – Jubilee
  12. Lari Constituency: Jonah Mburu Mwangi – Jubilee

Kilifi County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kilifi County Governors Winner

Amason Kingi – ODM

Kilifi County Senators Winner

Stewart Mwachiru Shadrack Madzayo – ODM

Kilifi County Women Representatives Winner

Gertrude Mbeyu Mwanyanje – ODM

Kenya Election Results For Kilifi County MPs

  1. Kilifi South Constituency: Richard Ken Chonga Kiti – ODM
  2. Kilifi North Constituency: Owen Yaa Baya – ODM
  3. Kaloleni Constituency: Paul Kahindi Katana – ODM
  4. Rabai Constituency: William Kamoti Mwamkale – ODM
  5. Ganze Constituency: Teddy Ngumbao Mwambire – ODM
  6. Malindi Constituency: Aisha Jumwa Karisa Katana – ODM
  7. Magarini Constituency: Michael Thoyah Kingi – ODM

Kirinyaga County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kirinyaga County Governors Winner

Anne Mumbi Waiguru – Jubilee

Kirinyaga County Senators Winner

Daniel Karaba Dickson – Jubilee

Kirinyaga County Women Representatives Winner

Purity Wangui Ngirici – Jubilee

Kenya Election Results For Kirinyaga County MPs

  1. Mwea Constituency: Josphat Kabinga Wachira – Jubilee
  2. Gichugu Constituency: Robert Gichimu Githinji – Jubilee
  3. Ndia Constituency: George Macharia Kariuki Gk – Jubilee
  4. Kirinyaga Central Constituency: John Munene Wambugu – Jubilee

Kisii County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kisii County Governors Winner

James Ongwae – ODM

Kisii County Senators Winner

Sam Ongeri – ODM

Kisii County Women Representatives Winner

Janet Ongera – ODM

Kenya Election Results For Kisii County MPs

  1. Bonchari Constituency: John Oroo Oyioka – PDP
  2. South Mugirango Constituency: Silvanus Osoro Onyiego – KNC
  3. Bomachoge Borabu Constituency: Zadoc Abel Ogutu – Independent
  4. Bomachoge Chache Constituency: Miruka Ondieki Alfah – KNC
  5. Kitutu Chache North: Jimmy Angwenyi – Jubilee
  6. Bobasi Constituency: Innocent Momanyi Obiri – PDP
  7. Nyaribari Masaba Constituency: Ezekiel Machogu Ombaki – NAPK
  8. Nyaribari Chache Constituency: Richard Nyagaka Tongi – Jubilee

Kisumu County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kisumu County Governors Winner

Peter Anyang’ Nyong’o – ODM

Kisumu County Senators Winner

Fredrick Otieno Outa – ODM

Kisumu County Women Representatives Winner

Rozaah Akinyi Buyu – ODM

Kenya Election Results For Kisumu County MPs

  1. Kisumu East Constituency: Shakeel Shabbir – Independent
  2. Kisumu West Constituency: John Olago Aluoch – FORD Kenya
  3. Kisumu Central Constituency: Fred Odhiambo Ouda – ODM
  4. Seme Constituency: James Nyikal – ODM
  5. Nyando Constituency: Jared Odoyo Okelo – ODM
  6. Muhoroni Constituency: Patrick Ayiecho Olweny – ODM
  7. Nyakach Constituency: Joshua Aduma Owuor – ODM

Kitui County

Category: 2017 Election Results Kenya

Kitui County Governors Winner

Charity Ngilu – NARC

Kitui County Senators Winner

Enoch Kiio Wambua – WDM-K

Kitui County Women Representatives Winner

Irene Muthoni Kasalu – WDM-K

Kenya Election Results For Kitui County MPs

  1. Mwingi North Constituency: Paul Musyimi Nzengu – WDM Kenya
  2. Mwingi Central Constituency: Gideon Mutemi Mulyungi – WDM Kenya
  3. Mwingi West Constituency: Charles Ngusya Nguna – WDM K
  4. Kitui Central Constituency: Benson Makali Mulu – WDM Kenya
  5. Kitui East Constituency: Nimrod Mbithuka Mbai – Jubilee
  6. Kitui West Constituency: Francis Nyenze – WDM Kenya
  7. Kitui Rural Constituency: David Mwalika Mboni – CCU
  8. Kitui South Constituency: Rachael Kaki Nyamai – Jubilee

KWALE COUNTY

Category: 2017 Election Results Kenya

Kwale County Governors Winner

Salim Mvurya – Jubilee

Kwale County Senators Winner

Issa Juma Boy – ODM

Kwale County Women Representatives Winner

Zuleikha Ju Ma Hassan – ODM

Kenya Election Results For Kwale County MPs

  1. Msambweni Constituency: Suleiman Dori Ramadhani – ODM
  2. Lunga Lunga Constituency: Khatib Abdallah Mwashetani – Jubilee
  3. Matuga Constituency: Kassim Sawa Tandaza – ANC
  4. Kinango Constituency: Benjamin Dalu Stephen Tayari – ODM

Laikipia County

Category: 2017 Election Results Kenya

Laikipia County Governors Winner

Ndiritu Muriithi – Indipendent

Laikipia County Senators Winner

John Kinyua Nderitu – Jubilee

Laikipia County Women Representatives Winner

Catherine Wanjiku Waruguru – Jubilee

Kenya Election Results For Laikipia County MPs

  1. Laikipia West Constituency: Patrick Kariuki Mariru – Jubilee
  2. Laikipia East Constituency: Amin Deddy Mohamed Ali – Jubilee
  3. Laikipia North Constituency: Sarah Paulata Korere – Jubilee

Lamu County

Category: 2017 Election Results Kenya

Lamu County Governors Winner

Fahim Yasin Twaha – Jubilee

Lamu County Senators Winner

Hassan Abdalla Albeity – WDM-K

Lamu County Women Representatives Winner

Ruweida Mohamed Obo – Jubilee

Kenya Election Results For Lamu County MPs

  1. Lamu East Constituency: Sharif Athman Ali – Jubilee
  2. Lamu West Constituency: Stanley Muiruri Muthama – MCCP

Machakos County

Category: 2017 Election Results Kenya

Machakos County Governors Winner

Alfred Nganga Mutua – MCC

Machakos County Senators Winner

Boniface Mutinda Kabaka – CCU

Machakos County Women Representatives Winner

Joyce Kamene – WDM-K

Kenya Election Results For Machakos County MPs

  1. Masinga Constituency: Joshua Mbithi Mwalyo – WDM K
  2. Yatta Constituency: Charles Kilonzo – Independent
  3. Kagundo Constituency: Fabian Kyule Muli
  4. Matungulu Constituency: Stephen Mutinda Mule – WDM K
  5. Kathiani Constituency: Robert Mbui – WDM K
  6. Mavoko Constituency: Patrick Makau King’ola – WDM K
  7. Machakos Town Constituency: Victor Kioko Munyaka – Jubilee
  8. Mwala Constituency: Vincent Musyoka Musau – MCCP

Makueni County

Category: 2017 Election Results Kenya

Makueni County Governors Winner

Kivutha Kibwana – WDM – K

Makueni County Senators Winner

Mutula Kilonzo Junior – WDM-K

Makueni County Women Representatives Winner

Rose Museo Mumo – WDM-K

Kenya Election Results For Makueni County MPs

  1. Mbooni Constituency: Erastus Kivasu Nzioka – Independent
  2. Kilome Constituency: Thuddeus Kithua Nzambia – WDM K
  3. Kaiti Constituency: Joshua Kivinda Kimilu – WDM K
  4. Makueni Constituency: Daniel Kitonga Maanzo – WDM K
  5. Kibwezi West Constituency: Patrick Mweu Musimba – Independent
  6. Kibwezi East Constituency: Jessica Nduku Kiko Mbalu – WDM K

Mandera County

Category: 2017 Election Results Kenya

Mandera County Governors Winner

Mohamud Mohamed Ali – Jubilee

Mandera County Senators Winner

Mohamed Maalim Mahamud – Jubilee

Mandera County Women Representatives Winner

Amina Gedow Hassan – EFP

Kenya Election Results For Mandera County MPs

  1. Mandera West Constituency: Adan Haji Yussuf – EFP
  2. Banisa Constituency: Kulow Maalim Hassan – EFP
  3. Mandera North Constituency: Bashir Sheikh Abdullah – Jubilee
  4. Mandera South Constituency: Adan Haji Ali – Jubilee
  5. Mandera East Constituency: Omar Mohamed Maalim Hassan – EFP
  6. Lafey Constituency: Abdi Mude Ibrahim – EFP

Meru County

Category: 2017 Election Results Kenya

Meru County Governors Winner

Kiraitu Murungi – Jubilee

Meru County Senators Winner

Mithika Linturi – Jubilee

Meru County Women Representatives Winner

Kawira Mwangaza – Independent

Kenya Election Results For Meru County MPs

  1. Igembe South Constituency: John Paul Mwirigi – Independent
  2. Igembe Central Constituency: Cyprian Kubai Iringo – Jubilee
  3. Igembe North Constituency: Maoka Maore – Jubilee
  4. Tigania West Constituency: John Kanyuithia Mutunga – Jubilee
  5. Tigania East Constituency: Josphat Gichunge Mwirabua Kabeabea – PNU
  6. North Imenti Constituency: Abdul Rahim Dawood – Jubilee
  7. Buuri Constituency: Mugambi Murwithania Rindikiri – Jubilee
  8. Central Imenti Constituency: Moses Nguchine Kirima – Jubilee
  9. South Imenti Constituency: Kathuri Murungi – Independent

Migori County

Category: 2017 Election Results Kenya

Migori County Governors Winner

Zakaria Okoth Obado – ODM

Migori County Senators Winner

Ben Oluoch Okello – ODM

Migori County Women Representatives Winner

Pamela Awuor Ochieng – ODM

Kenya Election Results For Migori County MPs

  1. Rongo Constituency: Paul Odalo Mak’ Ojuando Abuor – ODM
  2. Awedo Constituency: John Walter Owino – ODM
  3. Suna West Constituency: Peter Francis Masara – Independent
  4. Suna East Constituency: Junet Sheikh Nuh – ODM
  5. Uriri Constituency: Mark Ogolla Nyamita – ODM
  6. Nyatike Constituency: Tom Mboya Odege – ODM
  7. Kuria East Constituency: Marwa Kemero Maisori Kitayama – Jubilee
  8. Kuria West Constituency: Mathias Nyamabe Robi – Jubilee

Marsabit County

Category: 2017 Election Results Kenya

Marsabit County Governors Winner

Mohamud Mohamed Ali – Jubilee

Marsabit County Senators Winner

Godana Hargura – Jubilee

Marsabit County Women Representatives Winner

Safia Sheikh Adan – Jubilee

Kenya Election Results For Marsabit County MPs

  1. Moyale Constituency: Qalicha Gufu Wario – Jubilee
  2. North Horr Constituency: Francis Chachu Ganya – FAP
  3. Saku Constituency: Dido Ali Raso – Jubilee
  4. Laisamis Constituency: Marselino Malimo Arbelle – Jubilee

Mombasa County

Category: 2017 Election Results Kenya

Mombasa County Governors Winner

Hassan Ali Joho – ODM

Mombasa County Senators Winner

Mohamed Faki Mwinyihaji – ODM

Mombasa County Women Representatives Winner

Asha Hussein Mohamed – ODM

Kenya Election Results For Mombasa County MPs

  1. Changamwe Constituency: Omar Mwinyi Shimbwa – ODM
  2. Jomvu Constituency: Bady Twalib Bady – ODM
  3. Kisauni Constituency: Ali Menza Mbogo – WDM K
  4. Nyali Constituency: Mohamed Ali Mohamed – Independent
  5. Likoni Constituency: Mishi Juma Khamisi Mboko – ODM
  6. Mvita Constituency: Abdullswamad Sheriff Nassir – ODM

Muranga County

Category: 2017 Election Results Kenya

Muranga County Governors Winner

Mwangi Wa-Iria – Jubilee

Muranga County Senators Winner

Irungu Kang’ata – Jubilee

Muranga County Women Representatives Winner

Sabina Chege – Jubilee

Kenya Election Results For Muranga County MPs

  1. Kangema Constituency: Clement Muturi Kigano – Jubilee
  2. Mathioya Constituency: Peter Kimari Kihara – Jubilee
  3. Kiharu Constituency: Amson Ndindi Nyoro – Jubilee
  4. Kigumo Constituency: Ruth W Mwaniki – Jubilee
  5. Maragwa Constituency: Mary Wamaua Waithira Njoroge – Jubilee
  6. Kandara Constituency: Alice Muthoni Wahome – Jubilee
  7. Gatanga Constituency: Joseph Nduati Ngugi – Jubilee

Nairobi County

Category: 2017 Election Results Kenya

Nairobi County Governors Winner

Mike Sonko Mbuvi Kioko – Jubilee

Nairobi County Senators Winner

Johnson Sakaja – Jubilee

Nairobi County Women Representatives Winner

Esther Passaris – ODM

Kenya Election Results For Nairobi County MPs

  1. Dagoretti South Constituency: Paul Simba Arati – ODM
  2. Dagoretti North Constituency: John Kiarie Waweru – Jubilee
  3. Langata Constituency: Generali Nixon Kiprotich Korir – Jubilee
  4. Kibra Constituency: Kenneth Odhiambo Okoth – ODM
  5. Roysambu Constituency: Isaac Waihenya Ndirangu – Jubilee
  6. Kasarani Constituency: Mercy Wanjiku Gakuya – Jubilee
  7. Ruaraka Constituency: Tom Kajwang’ – ODM
  8. Embakasi East Constituency: Babu Owino AKA Paul Ongili – ODM
  9. Embakasi West Constituency: George Theuri – Jubilee
  10. Embakasi Central Constituency: Benjamin Gathiru Mwangi – Jubilee
  11. Embakasi North Constituency: James Mwangi Gakuya – Jubilee
  12. Embakasi South Constituency: Julius Musili Mawathe – WDM K
  13. Makadara Constituency: George Aladwa Omwera – ODM
  14. Kamukunji Constituency: Yusuf Hassan Abdi – Jubilee
  15. Starehe Constituency: Charles Kanyi Njagua – Jubilee
  16. Mathare Constituency: Anthony Tom Oluoch – ODM
  17. Westlands Constituency: Timothy Wanyonyi Wetangula – ODM

Nakuru County

Category: 2017 Election Results Kenya

Nakuru County Governors Winner

Lee Kinyajui – Jubilee

Nakuru County Senators Winner

Susan Kihika – Jubilee

Nakuru County Women Representatives Winner

Chelule Chepkorir Liza – Jubilee

Kenya Election Results For Nakuru County MPs

  1. Molo Constituency: Francis Kuria Kimani – Jubilee
  2. Njoro Constituency: Charity Kathambi Chepkwony – Jubilee
  3. Naivasha Constituency: Jayne Kihara – Jubilee
  4. Gilgil Constituency: Martha Wangari Wanjira – Jubilee
  5. Kuresoi South Constituency:
  6. Kuresoi North Constituency: Moses Kipkemboi Cheboi – Jubilee
  7. Subukia Constituency: Samuel Kinuthia Gachobe – Jubilee
  8. Rongai Constituency: Kipruto Moi – KANU
  9. Bahati Constituency: Onesmas Kimani Ngunjiri – Jubilee
  10. Nakuru Town West Constituency: Samuel Arama – Jubilee
  11. Nakuru Town East Constituency: David Gikaria – Jubilee

Nandi County

Category: 2017 Election Results Kenya

Nandi County Governors Winner

Stephen Sang – Jubilee

Nandi County Senators Winner

Cherarkey K Samson – Jubilee

Nandi County Women Representatives Winner

Tecla Chebet Tum – Jubilee

Kenya Election Results For Nandi County MPs

  1. Tinderet Constituency: Julius Kipbiwot – Jubilee
  2. Aldai Constituency: Cornelly Serem – Jubilee
  3. Nandi Hills Constituency: Alfred Keter – Jubilee
  4. Emgwen Constituency: Alexander Kimutai Kigen Kosgey – Jubilee
  5. Chesumei Constituency: Wilson Kipngetich Kogo – Jubilee
  6. Mosop Constituency: Vincent Kipkurui Tuwei – Jubilee

Narok County

Category: 2017 Election Results Kenya

Narok County Governors Winner

Samuel Kuntai Tunai – Jubilee

Narok County Senators Winner

Ledama Ole Kina – ODM

Narok County Women Representatives Winner

Roselinda Soipan Tuya – Jubilee

Kenya Election Results For Narok County MPs

  1. Kilgoris Constituency: Gideon Konchela – Jubilee
  2. Emurua Dikirr Constituency: Johana Ngeno Kipyegon – Jubilee
  3. Narok North Constituency: Richard Moitalei Ole Kenta – ODM
  4. Narok East Constituency: Lemanken Aramat – Jubilee
  5. Narok South Constituency: Korei Ole Lemein – Jubilee
  6. Narok West Constituency: Gabriel Koshal Tongoyo – CCM

Nyamira County

Category: 2017 Election Results Kenya

Nyamira County Governors Winner

John Nyagarama – ODM

Nyamira County Senators Winner

Erick Okongo Mogeni – ODM

Nyamira County Women Representatives Winner

Jerusha Mongina Momanyi – Jubilee

Kenya Election Results For Nyamira County MPs

  1. Kitutut Masaba Constituency: Shadrack John Mose – Jubilee
  2. West Mugirango Constituency: Vincent Kemosi Mogaka – FORD Kenya
  3. North Mugirango Constituency: Joash Nyamache Nyamoko – Jubilee
  4. Borabu Constituency: Ben George Orori Momanyi – WDM K

Nyandarua County

Category: 2017 Election Results Kenya

Nyandarua County Governors Winner

Francis Kimemia – Jubilee

Nyandarua County Senators Winner

Paul Githiomi Mwangi – Jubilee

Nyandarua County Women Representatives Winner

Faith Wairimu Gitau – Jubilee

Kenya Election Results For Nyandarua County MPs

  1. Kipipiri Constituency: Amos Kimunyah – Jubilee
  2. Ol-Kalou Constituency: David Njuguna Kiaraho – Jubilee
  3. Ol-Jorok Constituency: Michael Mwangi Muchira – Jubilee
  4. Ndaragwa Constituency: Jeremiah Kioni – Jubilee
  5. Kinangop Constituency: : Zachary Kwenya Thuku – Jubilee

Nyeri County

Category: 2017 Election Results Kenya

Nyeri County Governors Winner

Patrick Wahome Gakuru – Jubilee

Nyeri County Senators Winner

Eng Ephraim Maina – Jubilee

Nyeri County Women Representatives Winner

Rahab Mukami Wachira – Jubilee

Kenya Election Results For Nyeri County MPs

  1. Tetu Constituency: James Gichuhi Mwangi – Jubilee
  2. Kieni Constituency: Mathenge James Kanini Kega – Jubilee
  3. Mathira Constituency: Rigathi Gachagua – Jubilee
  4. Othaya Constituency: James Gichuki Mugambi – Jubilee
  5. Mukurwe-ini Constituency: Anthony Githiaka Kiai – Jubilee
  6. Nyeri Town Constituency: Ngunjiri Wambugu – Jubilee

Samburu County

Category: 2017 Election Results Kenya

Samburu County Governors Winner

Moses Kasainie Lenolkulal – Jubilee

Samburu County Senators Winner

Steve Ltumbesi Lelegwe – Jubilee

Samburu County Women Representatives Winner

Maison Leshoomo – KANU

Kenya Election Results For Samburu County MPs

  1. Samburu West Constituency: Josephine Naisula Lesuuda – KANU
  2. Samburu East Constituency: Lentoi Joni L Jackson Lekumontare – KANU
  3. Samburu North Constituency: Alois Musa Lentoimaga – Jubilee

Siaya County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Siaya County Governors Winner

Cornel Rasanga Amoth – ODM

Siaya County Senators Winner

James Orengo – ODM

Siaya County Women Representatives Winner

Ombaka Christine Oduor – ODM

Kenya Election Results For Siaya County MPs

  1. Ugenya Constituency: Christopher Odhiambo Karani – ODM
  2. Ugunja Constituency: James Opiyo Wandayi – ODM
  3. Alego Usonga Constituency: Samuel Onunga Atandi – ODM
  4. Gem Constituency: Elisha Ochieng Odhiambo – ODM
  5. Bondo Constituency: Gideon Ochanda Ogolla – ODM
  6. Rarieda Constituency: Paul Otiende Amollo – ODM

Taita Taveta County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Taita Taveta County Governors Winner

Granton Samboja – WDM – K

Taita Taveta County Senators Winner

Johnes Mwashushe Mwaruma – ODM

Taita Taveta County Women Representatives Winner

Lydia Haika Mnene Mizighi – Jubilee

Kenya Election Results For Taita Taveta County MPs

  1. Taveta Constituency: Naomi Namsi Shaban – Jubilee
  2. Wundanyi Constituency: Danson Mwashako Mwakuwona – WDM K
  3. Mwatate Constituency: Andrew Mwadime – ODM
  4. Voi Constituency: Jones Mwagogo Mlolwa – ODM

Tana River County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Tana River County Governors Winner

Dhadho Godhana – ODM

Tana River County Senators Winner

Golich Juma Wario – Jubilee

Tana River County Women Representatives Winner

Rehema Hassan – MCCP

Kenya Election Results For Tana River County MPs

  1. Garsen Constituency: Ali Wario Guyo – WDM K
  2. Galole Constituency: Said Buya Hiribae – FORD Kenya
  3. Bura Constituency: Ali Wario – Jubilee

Tharaka Nithi County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Tharaka Nithi County Governors Winner

Onesmus Muthomi Njuki – Jubilee

Tharaka Nithi County Senators Winner

Kithure Kindiki – Jubilee

Tharaka Nithi County Women Representatives Winner

Beatrice Nkatha Nyaga – Jubilee

Kenya Election Results For Tharaka Nithi County MPs

  1. Chuka / Igambang’ombe Constituency: Patrick Munene Ntwiga – Jubilee
  2. Maara Constituency: Japhet Miriti Kareke Mbiuki – Jubilee
  3. Tharaka Constituency: George Gitonga Murugara – DP

Trans Nzoia County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Trans Nzoia County Governors Winner

Patrick Khaemba – FORD Kenya

Trans Nzoia County Senators Winner

Michael Maling’a Mbito – Jubilee

Trans Nzoia County Women Representatives Winner

Janet Nangabo Wanyama – Jubilee

Kenya Election Results For Trans Nzoia County MPs

  1. Kwanza Constituency: Ferdinard Kevin Wanyonyi – FORD-Kenya
  2. Endebess Constituency: Dr Robert Pukose – Jubilee
  3. Saboti Constituency: Caleb Amisi Luyai – ODM
  4. Kiminini Constituency: Chris Wamalwa – FORD-Kenya
  5. Cherangany Constituency: Joshua Kutuny Serem – Jubilee

Turkana County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Turkana County Governors Winner

Josphat Nanok – ODM

Turkana County Senators Winner

Malachy Charles Ekal Imana – ODM

Turkana County Women Representatives Winner

Joyce Akai Emanikor – Jubilee

Kenya Election Results For Turkana County MPs

  1. Turkana North Constituency: Christopher Doye Nakuleu – Jubilee
  2. Turkana West Constituency: Daniel Epuyo Nanok – Jubilee
  3. Turkana Central Constituency: John Lodepe Nakara – ODM
  4. Loima Constituency: Jeremiah Ekamais Lomorukai – ODM
  5. Turkana South Constituency: Ekomwa Lomenen James – Jubilee
  6. Turkana East Constituency: Lokiru Ali Mohammed – ODM

Uasin Gishu County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Uasin Gishu County Governors Winner

Jackson Mandago – Jubilee

Uasin Gishu County Senators Winner

Margaret Kamar – Jubilee

Uasin Gishu County Women Representatives Winner

Gladys Boss Shollei – Jubilee

Kenya Election Results For Uasin Gishu County MPs

  1. Soy Constituency: Caleb Kipkemei Kositany – Jubilee
  2. Turbo Constituency: Janet Jepkemboi Sitienei – Independent
  3. Moiben Constituency: Silas Kipkoech Tiren – Jubilee
  4. Ainabkoi Constituency: William Kamuren Chirchir Chepkut – Independent
  5. Kapseret Constituency: Oscar Sudi – Jubilee
  6. Kesses Constituency: Swarup Ranjan Mishra – Jubilee

Vihiga County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Vihiga County Governors Winner

Wilber Ottichilo – ODM

Vihiga County Senators Winner

Khaniri George – ANC

Vihiga County Women Representatives Winner

Beatrice Kahai Adagala – ANC

Kenya Election Results For Vihiga County MPs

  1. Vihiga Constituency: Ernest Ogesi Kivai – ANC
  2. Sabatia Constituency: Alfred Agoi Masadia – ANC
  3. Hamisi Constituency: Charles Gumini Gimose – FORD Kenya
  4. Emuhaya Constituency: Jeremiah Omboko Milemba – ANC
  5. Luanda Constituency: Christopher Omulele – ODM

Wajir County

Category: Kenya 2017 Elections Results

Wajir County Governors Winner

Mohamed Abdi Mahamud – Jubilee

Wajir County Senators Winner

Abdullahi Ibrahim Ali – Jubilee

Wajir County Women Representatives Winner

Fatuma Gedi Ali – PDR

Kenya Election Results For Wajir County MPs

  1. Wajir North Constituency: Ahmed Abdisalan Ibrahim – ODM
  2. Wajir East Constituency: Rashid Kassim Amin – WDM K
  3. Tarbaj Constituency: Ahmed Bashane Gaal – Jubilee
  4. Wajir West Constituency: Ahmed Kolosh Mohamed – ODM
  5. Eldas Constituency: Adan Keynan – Jubilee
  6. Wajir South Constituency: Mohamud Sheikh Mohammed – Jubilee

West Pokot County

Category: Kenya 2017 Elections Results

West Pokot County Governors Winner

John Krop Lonyang’apuo – KANU

West Pokot County Senators Winner

Samuel Poghisio – KANU

West Pokot County Women Representatives Winner

Lilian Cheptoo Tomitom – Jubilee

Kenya Election Results For West Pokot County MPs

  1. Kapenguria Constituency: Samwel Moroto Chumel – Jubilee
  2. Sigor Constituency: Peter Lochakapong – Jubilee
  3. Kacheliba Constituency: Mark Lomunokol – PDR
  4. Pokot South Constituency: David Losiakou Pkosing – Jubilee
Kenya Elections 2017 - Elections in Kenya

Kenya Elections 2017 – Elections in Kenya


Join us at Softkenya Group where we share our best Quotes, Stories, Poems, Excerpts, Sermons, Messages, Personal Experiences and Useful guides... The SOFTKENYA COMMUNITY --- Join us Here: https://www.facebook.com/groups/1217813621643464/


Loading...