Inspire. Inform. Involve.  

Unakata Nitoe Pesa Zangu Zote Kwa Sadaka? Diamond Platnumz RUDELY Responds To Fan Over His 7 Million Jewellery

Unakata Nitoe Pesa Zangu Zote Kwa Sadaka? Diamond Platnumz RUDELY Responds To Fan Over His 7 Million Jewellery

This guy got money…alot of money. Well, thats according to the kind of jewelery he has been flossing with. Diamond Platnumz, one of the bongo stars has come out to respond to a fan who criticized him for buying jewellery worth over Ksh 7 million.

Thats quite alot, right? Lets just say Diamond wanted to show off how much he can spend, at least this time he is not hitting the headlines for cheating on his wife with a desperate video vixen.

In his post, the fan seems to tell Diamond how many people are dying from hunger while he showers himself with jewelry worth millions

“100M KWENYE SHINGO…HUKU WATU WANA ISHU NASHIDA ATLEAST
WASAIDIE WATU KWENYE MAENEO MABAYA”

The salome hit maker did not take this lightly as he highlighted to the fan the many charity works he has done.

“…..NIMEJENGA NYUMBA 5 MWAKA JANA IRINGA, MISIKITI MIWILI MMOJA MOROGORO PIA NYINGINE MTWARA NA MADRASA TEGETA NA NYUMBA YA IMAMU MBALI NA SADAKA MBALI MBALI SASA UNATAKA NITOE ELA ZOTE SADAKA NAMI NISIFURAHISHE NAFSI?”

And guess what? He goes ahead to tell the fan to ask him for forgiveness for his statement.

“HEBU NIOMBE RADHI KWA HILO”

By doing that, this father of two might have created enemity between himself and some fans. Check out what some had to say;

nurahassani: Ushamba tu kwani ukivaa bila kusema thamani yake wenye kujua si watakusifia tu .
shaabangodda: kaka acha majigambo ya kishamba unajishusha sana na kuonekana wa tz washamba mbele ya wajanja wakulima tu wanavaa hivyo vitu njoo arusha watu wanapamba mbwa we unatangaza duuh!inaniuma sana watz limbukeni.
christine_paloma: Bei za uongo leta certificate from (GIA) Gemological institute of America. ..wadanganye hizo bei wasio jua madini au kama hujui umepigwa ????????????????
hpkamote: inamaana Gari ya kiba wewe ndo umeivaa mkononi? Duh hii kufuru sasa @diamondplatnumz
alichris8538:No one needs to know u have that’s why we are so behind in Africa u bought a house in SA the first thing u did was to disgrace ur wife’s ex husband learn from your fellow stars from abroad who knew that Kim Kardashian had jewellery for millions of dollars b4 she was robbed in Paris?????”


Join us at Softkenya Group where we share our best Quotes, Stories, Poems, Excerpts, Sermons, Messages, Personal Experiences and Useful guides... The SOFTKENYA COMMUNITY --- Join us Here: https://www.facebook.com/groups/1217813621643464/


Loading...